Sterilizasyon Birimi
01 Şubat 2018

Sterilizasyon Birimimiz

Malzeme ve cihazlarımızın paketleme sistemi ile sterilizasyonun sağlandığı özel birimimizdir.

 Polikliniklerimizde özel dezenfektan kaplarında dezenfeksiyon solüsyonu içerisinde bekletilen aletlerimiz, mekanik temizliği yapıldıktan sonra merkezi sterilizasyon birimimize gönderilmektedir.

1)Polikliniklerimizde kullanılan kirli aletler, tıbbi atık görevlisi tarafından özel arabalarla toplanarak merkezi sterilizasyon birimimize getirilmektedir.

Kirli alet toplama arabasındaki kirli el aletleri manyetik alet taşıyıcısıyla yıkama makinasına transfer edilmektedir.Bu şekilde çalışan güvenliği en üst seviyede sağlanmaktadır.


2)Tüm aletler özel ekipmanlı görevliler tarafından birimin kirli alet bölümünde özel çift kapılı yıkama makinasında yıkanmaktadır.      


3)Cihazın diğer kapısından paketleme bölümüne alınmakta ve burada içlerine kontrol testleri konularak paketlenmektedir.


4)Daha sonra çift kapılı buhar otoklavına konularak sterilizasyonu tamamlanan aletler barkodlanarak  steril bölümünden alınıp polikliniklerimize nakledilmektedir. Bu sayede kullanılan tüm aletlerin sterilizasyona giriş saat ve tarihleri, raf ömrü kayıt altına alınmaktadır.

5)Merkezimiz, sterilizasyonda barkodlama ve otomasyon takip programı kullanılmaktadır.Bu sayede hastalarımız kendisine kullanılan tüm ekipmanların geçmişe yönelik sterilizasyon saat ve tarihleri hakkında bilgi alabileceklerdir.

Kurumumuzdaki otoklav cihazları her sabah test edilmekte ve bu testler kayıt altına alınmaktadır.

Sterilizasyon birimimizdeki personelimiz hasta-çalışan güvenliği,  enfeksiyon, sterilizasyon ve dezenfeksiyonla ilgili tüm eğitimleri almışlardır.Her tedavi sonrasında kullanılan döner başlıklar özel başlık sterilizasyon ve bakım cihazlarında steril  edilmektedir.